Måla med linolja

26 juni 2025, 10:00 - 16:00

26 jun
Måla med linolja

Vill du lära dig att måla med linoljefärg och bevara snickerier på ett hållbart sätt? I sommar arrangerar vi en praktisk kurs på Fredriksdal tillsammans med fönsterhantverkare Mile från Brunnsparken fönsterhantverk.

På den här kursen får du lära dig grunderna i målning med linoljefärg. Vi går igenom förarbetet, vad som är viktigt att tänka på och tekniker för att uppnå bästa resultat. Du får även en introduktion till linoljors egenskaper, fördelarna med linoljefärg och hur du sköter framtida underhåll.

Självklart får du också testa på dina nyvunna kunskaper på snickerier på friluftsmuseet. Efter kursen får du en handbok om linoljefärg och en egen pensel.

Kom ihåg att ta på dig oömma kläder att arbeta i och en matsäck. Lunch ingår ej men det finns möjlighet att köpa mat på plats på områdets restaurang, Gisela Trapps krog & kafé. Förmiddags- och eftermiddagsfika ingår i avgiften.

Sista dag för anmälan är 12 juni. Kursen är en del av Helsingborgs museums satsning på ett kunskapscentrum för byggnadsvård och kulturmiljö och ett av museets många arrangemang under byggnadsvårdsåret 2025. Kursen genomförs i samarbete med Folkuniversitetet.

När:  26 juni 10.00–16.00
Plats: Fredriksdal museer och trädgårdar
Pris:  ordinarie 1 600 kronor, med Kulturkortet 1 400 kronor. I priset ingår också entré till hela museiområdet.

Måla med linolja

  • 26 juni 2025, 10:00 - 16:00
  • Längd: 6 timmar

Plats

Fredriksdal museer och trädgårdar
Gisela Trapps väg 1
254 37 Helsingborg

Visa på karta