Alice Kettle Alice Kettle Alice Kettle Alice Kettle Alice Kettle Alice Kettle

Se Meandering växa fram

jul 8

Den 1–19 juli finns formgivaren och konsthantverkaren Alice Kettle på plats i naturlekområdet, där hon väver Meandering för hand bland bokträden. Arbetet pågår måndag till fredag.

Du som besökare är varmt välkomna att stanna till, följa hur installationen växer fram dag för dag och lära sig mer om vävprocessen. Under en av dagarna kan det också finnas möjlighet att själv prova på att fläta med pil, om tiden och arbetet tillåter. Mer information om detta kommer att delas på Instagram.

Kom förbi, säg hej och upplev hur Meandering tar form.

Om projektet
Meandering är ett rum flätat i pil, placerat bland de stora bokträden i lekområdet på Fredriksdal. Verket är skapat av lokalt skördad pil och bildar en stillsam plats i landskapet – ett rum som försiktigt visar sig när du rör dig mellan träden.

Att meandra är att röra sig utan brådska och låta nyfikenheten leda vägen, snarare än ett bestämt mål. Precis som en slingrande flodfåra rymmer meandringen omvägar, pauser och oväntade upptäckter. Den flätade strukturen erbjuder en skyddad plats för både barn och vuxna – en plats för lek, fantasi, eftertanke och för att bara vara bland träden. Här får både kropp och tanke möjlighet att vandra.

Om Alice Kettle
Alice Kettle är en brittisk formgivare och konsthantverkare samt lärare på programmet Crafting Futures vid HDK-Valand Campus Steneby. Hon arbetar främst med lokalt skördad pil och olika gräsarter och skapar flätade skulpturer och platsspecifika installationer som bjuder in till interaktion och nära möten med material, traditionella tekniker och naturen.

När: 1–19 juli
Var:Naturlekområdet, Fredriksdal museer och trädgårdar
Entré: ingår i ordinarie entré